By skomplikowane stało się proste

Doktora inżyniera Pawła Janowskiego z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej mieliście już okazję zobaczyć w materiałach przygotowanych przez PlatonTV z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH. To On przybliża nam i tłumaczy zawiłe i skomplikowane zagadnienia z dziedziny fizyki.

O czym tym razem opowie nam sympatyczny naukowiec z Krakowa? Tego dowiecie się z 18. (już!) odcinka cyklu W prostych słowach. Dziś chciałabym przedstawić nieco bliżej sylwetkę naszego „przewodnika” 🙂

Nie przez przypadek dr Janowski stał się „platonowym” ekspertem od tłumaczenia w sposób prosty i zrozumiały, trudnych zagadnień z fizyki. Z wykształcenia jest bowiem fizykiem jądrowy, absolwentem, a obecnie pracownikiem Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH w Krakowie.

Na krakowskiej Akademii Górnicz-Hutniczej, oprócz prowadzenia zajęć dydaktycznych, z dużym powodzeniem zajmuje się także promocją swojego macierzystego Wydziału oraz rozbudową zbioru wykładowych demonstracji dotyczących zjawisk fizycznych.

Pasją do fizyki zaraża innych.  Nie tylko wykłada część teoretyczną, ale przede wszystkim prezentuje ją w praktyce, w formie wspólnych eksperymentów i doświadczeń. Za taką, intensywną działalność, w  2014 roku Polskie Towarzystwo Fizyczne wyróżniło dr. Janowskiego Nagrodą przyznawaną za Popularyzację Fizyki oraz Medalem im. Krzysztofa Ernsta.

W 18. odcinku W prostych słowach wspólnie przenosimy się w kosmos, by dowiedzieć się m.in., czy rzeczywiście w gwiazdach zapisana jest nasza przyszłość?