Centrum pełne (dobrej) energii

Brakuje Wam energii? Tutaj jest jej pod dostatkiem. Co więcej – właśnie tu prowadzone są najnowsze badania nad wszystkim, co z nią związane. Słowem: witajcie w Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Energia posiada wiele definicji i znaczeń. W dziewiątym odcinku Czasu nauki, przygotowanym przez telewizję ACK Cyfronet, interesuje nas energia, która z naukowego punktu wiedzenia jest skalarną wielkością fizyczną, charakteryzującą stan układu fizycznego  jako jego zdolność do wykonania pracy. Na AGH, we wspomnianym Centrum zajmują się natomiast szeroko pojętą  energią zrównoważoną.

Przewodnikiem po Centrum będzie, znany Wam doskonale z poprzednich odcinków, dr inż. Paweł Janowski z  Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. Będziecie mieli okazję przyjrzeć się z bliska jak naukowcy, ale także studenci, w nowoczesnych laboratoriach zajmują się badaniami źródeł energii.

Redaktor Jacek Przybylski w rozmowie z dr inż. Dominiką Baster

Wraz z kamerą odwiedzimy laboratorium ogniw litowych, laboratorium układów kogeneracyjnych i magazynowania energii oraz laboratorium montażu urządzeń elektronicznych i kompatybilności elektromagnetycznej. Tego, nie zobaczycie na co dzień.

Zapraszamy na 9. odcinek Czasu nauki!