Poznajcie nas bliżej

Wydaje się jakby to było wczoraj, tymczasem od startu premier cyklicznych programów PlatonTV, mija właśnie miesiąc! Wśród propozycji i siedmiu cykli znalazł się jeden, który od niemal roku pojawia się na platformie. To PlatonTV Flash, czyli krótkie podsumowanie najważniejszych wydarzeń w polskiej nauce, jakie miały miejsce w ciągu minionego miesiąca.

Materiały pojawiające się we Flashu przygotowywane są przez ośrodki z różnych stron Polski. Dziś chciałabym przedstawić Wam jeszcze bliżej kilka platonowych ekip.

Zaczynamy od Białegostoku, czyli PlatonTV Białystok 🙂 Jak pisze Kasia Kozioł ekipa PlatonTV Białystok to 5 osób, które starają się ogarnąć wszystko, czego oczekuje od nich świat 🙂 Nad całością prac oraz koordynacją produkcji wszelakich czuwają dwa „dobre duchy”: Tomasz Nosal oraz dyr. Cezary Citko. W samym zespole TV pracują: Bartłomiej Abakanowicz to sporadycznie operator, który najczęściej jednak zajmuje się asystą techniczną – w myśl zasady, że duży może więcej, to i więcej uniesie 🙂 Daniel Dochód, nazywany Platonikiem, najmłodszy w zespole, jak na maskotkę też ma sporo na głowie – jest operatorem, montażystą oraz inżynierem wizji.  Piotr Dzienis wraz ze swoim czarnym poczuciem humoru oraz bezpośredniością w kontakcie jest dźwiękowcem oraz operatorem – artystą.  Jarosław Kuptel to muzyk, pokryty tatuażami, ale przede wszystkim niezwykle zdolny operator i montażysta. No jest jeszcze Katarzyna Kozioł – dziennikarz oraz lektor – która stara się całą tę bandę trzymać w ryzach – z różnym skutkiem 😉

A tutaj fotki części ekipy z Białegostoku, mówiące zdecydowanie więcej niż słowa… 🙂

13161080_10205015386179308_1581027041_o

13090483_1073402962723737_1208713839_n

kasia

Przenosimy się na drugi koniec Polski, do Krakowa. Zespół choć złożony jest z zaledwie dwóch osób, działa niezwykle prężnie. „Mózgiem” ekipy jest Jacek Przybylski – dziennikarz, producent telewizyjny i filmowy, nauczyciel akademicki. Pracownik Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w Krakowie, od 20 lat związany z TVP S.A. w Krakowie, od 10 lat z Krakowską Akademią im. AFM gdzie kieruje Studiem Telewizyjnym i projektem edukacyjnym Krakowska Telewizja Internetowa. Drugim, nie mniej ważnym filarem krakowskiego zespołu jest Marian Przybylski. Operator telewizyjny i filmowy, montażysta. Obecnie jest studentem ostatniego roku kierunku Realizacja Obrazu Filmowego i Telewizyjnego w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Od 8 lat pracuje w Studiu Telewizyjnym Krakowskiej Akademii im. AFM gdzie realizuje zdjęcia do programów telewizyjnych i etiud filmowych, prowadzi zajęcia z podstaw sztuki operatorskiej , zajmuje się techniką filmową i telewizyjną. Od tego roku współpracuje z TVP S.A. w Krakowie.

Panowie z Krakowa „w akcji” na planie zdjęciowym

GOPR0113.MP4.Still001

GOPR0115.MP4.Still001

Z południa Polski zaglądamy na Wybrzeże, czyli do Gdańska. Studio gdańskiej jednostki Platon TV mieści się na Politechnice Gdańskiej w Centrum Informatycznym TASK. Ekipa, choć ledwie trzyosobowa, jest zbalansowana i – jak sama o sobie mówi – samowystarczalna. Wojciech Głodek stworzył studio od podstaw, kwestie techniczne nie mają dla niego tajemnic. Jest specjalistą od spraw dźwiękowych oraz realizacji online. Michał Szagżdowicz to pewna ręka i świetne oko. Pierwsza opcja za kamerą, gwarantuje dobrej jakości zdjęcia w każdych warunkach. Poza tym cierpliwy i zdolny animator, któremu nieobce są efekty specjalne. Mateusz Koldun zapewnia humanistyczne spojrzenie, odpowiada za ostateczny kształt realizacji. Pisze scenariusze, wykonuje pracę reporterską ale również zajmuje się montażem naszych produkcji. Studio pełni swoją misję już piąty rok. W tym czasie zrealizowali setki materiałów newsowych, relacji z wykładów i konferencji, spotów promocyjnych, reportaży, filmów szkoleniowych. Współpracują z wieloma jednostkami naukowymi na Politechnice Gdańskiej, ale i w całym Trójmieście.

Poniżej Trzej Muszkieterowie z Gdańska 🙂

IMG_7835

Czas na Polskę Centralną, czyli Łódź. Filmowy zespół Centrum Multimedialnego Politechniki Łódzkiej tworzą trzy osoby: Agnieszka Bomba, Michał Hofman i Adam Sosin. Pracują ze sobą od roku, a każde z nich specjalizuje się w innej dziedzinie. Adam to doświadczony operator i montażysta, Michał jest ekspertem od dźwięku, a Aga  czuwa nad merytoryczną stroną wszystkich materiałów.

Ostatni „przystanek” na naszej platonowej mapie to Poznań, czyli PlatonTV z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Tutaj, podobnie, jak na Podlasiu, ekipa jest dość liczna. W odróżnieniu od Białegostoku, w stolicy Wielkopolski pracują dwie przedstawicielki płci pięknej: Kinga Jurga – dziennikarz i pomysłodawca wielu poznańskich projektów oraz Magdalena Madaj – makijażystka, ale także asystentka redakcji. Po drugiej stronie kamery oraz przy montażu pracują Leszek Nowak, który odpowiedzialny jest również za pracę wozu transmisyjnego oraz Paweł „Ryba” Rybarczyk”. Za dźwięk materiałów z Poznania odpowiada radiowiec z krwi i kości, czyli Wojtek Raszewski, a projekty graficzne przygotowuje Jacek Walczak.

Poznańska ekipa w wozie, plenerze i w laboratorium

5TM_0262

IMG_6581

IMG_20140411_110655

A na podsumowanie najciekawszych wydarzeń ostatnich trzydziestu jeden dni zapraszam na Flasha na platformę PlatonTV 🙂