Gra w kolory

Jak tylko usłyszałam, że w kolejnym odcinku „W prostych słowach” profesor Antoni Różowicz – Dziekan Wydziału Elektroniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, opowiadać będzie o świetle i jego barwach, od razu przyszła mi na myśl okładka jednej z moich ulubionych płyt – „The dark side of moon” zespołu Pink Floyd.

Storm Thorgerson, twórca okładki, należący do grupy grafików o nazwie Hipgnosis, wpadł na niezwykle prosty, ale jakże genialny pomysł. Na czarnym tle przedstawił pryzmat rozbijający wiązkę światła na tęczę, co miało symbolizować czystość dźwięku i kompozycji. Każdy z kolorów, o których mowa również w programie „Barwy światła”, miał nieść pewną energię…

dsotm

I niesie. Czyż nie jest tak, że zimą, kiedy dni są krótkie, a słońca jest jak na lekarstwo, czujemy się zmęczeni, osłabieni, nie mamy energii? To wszystko wina braku światła, które wpływa na poszczególne funkcje naszego organizmu.

ju

Jak to możliwe? Dowiecie się tego oczywiście z mini-wykładu profesora Różowicza. Ale nie tylko. Wiecie na przykład, że kolory mają niezwykły wpływ na leczenie niektórych chorób, a na świecie coraz popularniejsze są  oddziały szpitalne specjalizujące się w koloroterapii? A może cierpicie na migreny? Odpowiedni kolor może pomóc Wam w walce z tą przypadłością – zobaczcie sami!

Trzeci odcinek  z cyklu W prostych słowach: „Barwa światła” dostępny jest na platformie PlatonTV.