Kamera i mikrofon w „Chatce Żaka”, czyli PlatonTV z Lublina

W  nomenklaturze sportowej dzisiejszy wpis nazwano by falstartem. Dobrze jednak, że blog dotyczy spraw świata mediów i z czystym sumieniem mogę zaprosić Was na tzw. zapowiedź 😉 Zapowiedź tego, co czeka widzów PlatonTV po wakacjach.

Miejscem, do którego Was zapraszam to stolica województwa lubelskiego, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a konkretnie – odwiedziny u ekipy Telewizji Akademickiej TV UMCS. To właśnie oni dołączą w drugim sezonie naukowych cykli…

TV UMCS działa przy Akademickim Centrum Kultury UMCS „Chatka Żaka”, a dokładniej – w pomieszczeniach Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS.

fot. Natalia Strzępek

Lubelski ekipa to zespół bardzo młody i prężny, tworzą go bowiem głównie studenci z różnych wydziałów i kierunków, którzy swoją filmową i telewizyjną pasję realizują chętnie i na różne sposoby,  dokumentując zwłaszcza życie żaków na uczelni i poza jej murami. Może pochwalić się produkcją ponad 100 różnego rodzaju relacji. Jak widać – pracują wytrwale w każdych warunkach 🙂

fot. Kamil Głaz

Bitwa na śnieżki

Zarówno gatunek, jak i tematyka podejmowana przez TV UMCS jest różnorodna. Nie brakuje materiałów z dziedzin naukowych, artystycznych, czy sportowych, a także relacji i wywiadów, dotyczących życia studenckiego. Mogą pochwalić się także rozmowami z takimi artystami jak Natalia Kukulska, Andrzej Piaseczny czy Marta „Marika” Kosakowska oraz współpracą przy kampanii społecznej „Stop! (Nie)pełnosprawni na drodze”.

Zespół TV UMCS we współpracy z Inkubatorem Medialno-Artystycznym UMCS oraz Platon TV przygotował również m.in. kilkugodzinne transmisje on-line z Drzwi Otwartych UMCS oraz Studenckiego Przeglądu Alternatywnej Muzyki (SPAM). Oferta programowa TV UMCS jest stale wzbogacana, zaś relacje filmowe są tłumaczone m.in. na język angielski, dzięki współpracy z Zakładem Lingwistyki Stosowanej UMCS oraz stale dostosowywane do potrzeb odbiorców niepełnosprawnych (tłumaczone na język migowy).

Drzwi Otwarte UMCS, fot. M.Markiewicz

Kierownikiem TV UMCS jest dr hab. Natasza Ziółkowska-Kurczuk  –  reżyser i scenarzystka o bogatym dorobku, dziennikarka TVP oraz adiunkt w Zakładzie Dziennikarstwa UMCS, zaś redaktor naczelną – wieloletnia dziennikarka telewizyjna, Magdalena Kozak-Siemińska.

Obecnie, choć to słowo nie jest może najbardziej odpowiednie ze względu na sporą rotację, w skład ekipy wchodzą: Ewa Bulisz, Alex Banaszkiewicz, Piotr Borowski, Mateusz Chazan, Magdalena Drwal, Bartłomiej Gackiewicz, Kamil Głaz, Mateusz Kasiak, Marcelina Krawczyk, Łukasz Kucharski, Sebastian Kuroś, Justyna Kusto, Magdalena Markiewicz, Albert Panas, Karolina Piejko, Aleksandra Pietrzyk, Patryk Przygodzki, Aleksander Raczkowski, Natalia Strzępek, Agnieszka Szmidt, Paula Szybiak, Konrad Walachniewicz. Ekipę wspomagają  także pracownicy Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS pod wodzą Tomasza Wójcika.

Filmoskop - rozmowy o kinie

Z zespołem telewizyjnym z Lublina z pewnością nie raz spotkamy się podczas drugiego sezonu naukowych cykli PlatonTV. Do zobaczenia!