Kiedy inżynier spotyka artystę

Dziś w Czasie nauki, przygotowanym przez zespół telewizyjny ACK Cyfronet AGH, dwa tematy. Oba są najlepszym przykładem na to, że na pozór różne i zdawałoby się zupełnie przeciwstawne światy – nauki i sztuki – wzajemnie się przenikają, a połączone, mogą przynieść zaskakujące efekty.

W pierwszej części 18. odcinka dr inż. Paweł Janowski zaprosi nas do Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. To tam, Monika Sobolewska – doktorantka oraz dr inż. Adam Pilch, prowadzą prace i badania nad instrumentem idelanym. Czy taki w ogóle istnieje, zapytacie…

Badania, o których wspomniałam wcześniej, prowadzone są w specjalnych warunkach – tzw. komorze bezechowej. Ale o tym, opowiedzą Wam już bohaterowie dzisiejszego odcinka.

Podobnie, jak o badaniach prowadzonych w Katedrze Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego na Wydziale Energetyki i Paliw AGH. To tam zespół inżynierów pod kierownictwem Pawła Wajssa, prowadzi prace nad heliostatami sferycznymi. By spełniały one jednak zamierzony przez naukowców cel, do współpracy poproszeni zostali artyści z Wydziału Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jakie są efekty tej współpracy? Zobaczcie sami!