KNOW: Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący

„KNOW”, czyli Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący, to tytuł-marzenie każdej naukowej instytucji w Polsce. O jego nadanie może ubiegać się każdy podmiot działający na rzecz nauki, ale nie każdy może go otrzymać. Co konkretnie oznacza i dlaczego dziś o nim wspominamy?

W kolejnym odcinku Nauki młodych poznamy lekarza weterynarii Panią Marcelę Petrusewicz-Kosińską, doktorantkę Konsorcjum Naukowego „Zdrowe Zwierzę – Bezpieczna Żywność”, które otrzymało status wspominanego wcześniej Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego. O tym, nad czym pracuje Pani Marcela, dowiecie się z odcinka przygotowanego przez zespół telewizyjny z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Ja chciałabym przybliżyć Wam ideę KNOW.

Jak wspomniałam, Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące to flagowe jednostki polskiej nauki. Status przyznawany jest na pięć lat. Przez ten czas najlepsze jednostki mogą z budżetu państwa otrzymać dodatkowe finansowanie, wynoszące nawet 50 mln zł. Jest więc o co walczyć… Szansę na tytuł i związane z nim apanaże mają najbardziej innowacyjne polskie uczelnie, prowadzące badania naukowe na najwyższym poziomie oraz współpracujące ze środowiskiem biznesowym i komercjalizujące wytworzoną wiedzę.

Konsorcjum Naukowe „Zdrowe Zwierzę – Bezpieczna Żywność”, w ramach którego swoje naukowe prace prowadzi nasza dzisiejsza bohaterka, jest jednym z KNOW. Cele Konsorcjum, działającego przy przy Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, to rozwój młodej kadry naukowej, rozwój ich badawczego potencjału oraz zintegrowana szkoła doktorancka. W ramach tej ostatniej swoje badania prowadzi nasza dzisiejsza Bohaterka.

O tym, jakie badania, w ramach Konsorcjum prowadzi Pani doktorantka, dowiecie się, oglądając najnowszy odcinek. Zapraszam!