KRAKSAT, czyli satelita z Krakowa

Wraz z początkiem października i nowego roku akademickiego, wracamy z zupełnie nowym (jeszcze ciepłym), szóstym już, sezonem naukowych cykli PlatonTV. Jak zawsze, dzięki materiałom z różnych  stron Polski i podejmującym przeróżne tematy, będziecie mogli usłyszeć, co w nauce „piszczy”. Zaczynamy!

A zaczynamy od Krakowa i 31. odcinka Nauki młodych, w którym poznajemy członków Koła Studenckiego INTEGRA, działającego przy Katedrze Automatyki i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. To tutaj narodził się niecodzienny pomysł umieszczenia na orbicie, 400 km nad powierzchnią Ziemii, satelity w kształcie sześcianu o masie około 1 kg.

O samym projekcie dowiecie się znacznie więcej, oglądajac materiał przygotowany przez zespół telewizyjny Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tymczasem, przyjrzyjmy się trochę bliżej pomysłodawcom i wykonawcom samego projektu, czyli grupie niezwykłych studentów.

Studenckie Koło Naukowe INTEGRA zrzesza obecnie ponad 50 członków zainteresowanych m.in. robotyką, elektroniką, bioinżynierią, fizyką, modelowaniem. Głównym obszarem działalności koła są roboty mobilne. Od czasu założenia koła powstało już kilkadziesiąt robotów, a samo koło może pochwaliś się organizacją cieszącego się dużą popularnością Festiwalu Robotyki ROBOCOMP, podczas którego odbywają się międzynarodowe zawody robotów. Opiekunami koła są dr inż. Marek Długosz oraz dr hab. inż. Paweł Skruch.

Co ciekawe, nad projektem KRAKSAT pracowali wspólnie studenci dwóch największych krakowskich uczelni – Akademii Górniczo-Hutniczej (Katedra Automatyki i Robotyki) i Uniwersytetu Jagiellońskiego (Wydział Fizyki). Czy współpraca okazała się owocna? Przekonajcie się sami. Zapraszam na materiał!

Wyszystkie odcinki cyklu Nauka młodych dostępne są na platformie PlatonTV: http://platontv.pl/