Krótki metraż w kolorze zielonym

Krótko i na temat. Do określenie chyba najlepiej charakteryzuje jeden z Waszych ulubionych i najczęściej pojawiających się na platformie PlatonTV cykli, czyli W prostych słowach. Przyznam szczerze, że i ja należę do fanek tego formatu 🙂 Oprócz krótkiej i zwięzłej formy, cykl przyciąga widza ciekawą, nierzadko zabawną grafiką i podejściem do tematu.

Nie inaczej jest i tym razem, przy okazji spotkania z Panią dr hab. Aleksandrą Ziembińską-Buczyńską z Katedry Biotechnologii Środowiskowej na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Nasza bohaterka została poproszona przez zespół telewizyjny o wystąpienie w roli eksperta z dziedziny biotechnologii.

A jak powstaje cykl W prostych słowach? Dziś, wraz z ekipą z Gliwic, odkryjemy tę „tajemnicę” 😉 Ci, którzy choć trochę interesują się telewizją i nowymi technologiami, wiedzą doskonale, w jaki sposób tworzy się wirtualną rzeczywistość. Wszystko za sprawą green boksa.

Pani dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska na greenboksie

Technika zwana bluescreen, greenscreen, czy chroma key najczęściej wykorzystywana jest podczas nagrywania prognozy pogody, ale także podczas wiadomości, rzadziej w filmach. Cała jej tajemnica polega na zamianie tła o w miarę jednolitym kolorze (najczęściej zielonym, stąd nazwa) na dowolny obraz. W cyfrowym nagraniu wideo kolor jest przedstawiany przez trzy liczby, oznaczające jasność składowych barw (RGB). Efekt greenbox jest uzyskiwany poprzez proste porównanie wartości tych liczb w poszczególnych punktach w nagraniu z kolorem tła. Jeśli kolor się zgadza (dokładnie lub z pewną rozbieżnością), to w tym punkcie nagranie jest zastępowane przez alternatywne tło.

Raz, dwa, próba mikrofonu…

Bardzo ważny, przy nagrywaniu tego typu programów, jest strój osoby prowadzącej. Osoba, która bierze udział w nagraniu z użyciem greenboksa, nie może mieć ubrań w podobnym kolorze, co tło, ponieważ zostaną one zastąpione przez alternatywny obraz. Nie może też trzymać przedmiotów w takim kolorze…

Nasza Bohaterka ubrana jest idealnie 🙂

Jeśli jesteście ciekawi efektów końcowych pracy z green boksem, zapraszam na najnowszy odcinek W prostych słowach