Łaziki – polska specjalność?

Temat łazików powraca w naszych naukowych cyklach jak bumerang. I bardzo dobrze! Okazuje się bowiem, że konstruowanie specyficznego rodzaju sond kosmicznych, posiadających możliwość poruszania się po powierzchni ciała, na których wylądowały (planety lub księżyca, w planach także planetoid), stało się specjalnością polskich studentów…

O niezwykłej popularności tej dyscypliny może świadczyć fakt, że w naukowych cyklach PlatonTV pojawiło się już pięć takich maszyn, stworzonych przez studentów z różnych polskich uczelni. Przypomnijmy sobie wszystkie z nich.

Absolutnym debiutantem – wystapił bowiem w premierowym odcinku Nauki młodych – był łazik zbudownay przez Dawida Pietralę i Gabriela Brachę z Politechniki Świętokrzyskiej (odcinek pt. Kosmiczny duet). Potem przyszedł czas na konstrukcję studentów z białostockiej Politechniki o wdzieczej nazwie R.E.D. Grupa o nazwie „Raptors”, czyli część Studenckiego Koła Naukowego Skaner z Politechniki Łódzkiej może pochwalić się nie tylko budową łazika, ale także organizacją międzynarodowych zawodów robotów Sumo Challenge, które co roku przyciągają do Łodzi zarówno amatorów, jak i inne grupy studenckie zafascynowane robotyką (Przeskanowani). Natomiast w Kole Naukowym Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD na Politechnice Wrocławskiej powstał Łazik marsjański ScorpioX.

W dzisiejszym odcinku wracamy do „korzeni”, czyli na Politechnikę Świętokrzyską. Na tamtejszym Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn powstał kolejny kosmiczny łazik – IMPULS IV. To z nim studenci z Polski podbijają świat i to w sensie dosłownym. Zobaczcie sami!