Łódzka Akademia pełna piękna

Po raz kolejny w naukowych cyklach PlatonTV spotykamy się z naukowcami z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Tym razem przy okazji najnowszego odcinka W prostych słowach, przygotowanego przez Centrum Multimedialne Politechniki Łódzkiej, mowa będzie o typografii.

Widzą z zakresu typografii podzieli się z nami dr Anna Wrzesień z Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz ASP w Łodzi. Ja natomiast chcę się podzielić z Wami wiedzą o samej uczelni. Myślę, że warto poznać troszkę lepiej jedną z z siedmiu akademii sztuk pięknych w Polsce.

ASP w Łodzi założona została wiosną 1945 roku jako Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych. Wydarzenie to było ukoronowaniem wieloletnich starań miejscowych artystów – Władysława Strzemińskiego  – późniejszego patrona uczelni – i Stefana Wegnera – oraz przybyłych do Łodzi Felicjana Szczęsnego Kowarskiego, Romana Modzelewskiego, Ludwika Tyrowicza, Władysława Daszewskiego i Stefana Byrskiego. Obecnie jest to wielowydziałowa uczelnia, posiadająca mieszany charakter artystyczno-projektowy, i wyróżniająca się rozbudowaną ofertą edukacyjną w zakresie projektowania mody (w tym biżuterii) oraz tkaniny artystycznej.

W ponad siedemdziesięcioletnią historię obecnej ASP w Łodzi wpisało się wielu znakomitych pedagogów. Obok założycieli PWSSP byli to m.in. Roman Artymowski, Stefan Byrski, Stanisław Fijałkowski, Zdzisław Głowacki, Marian Jaeschke, Tomasz Jaśkiewicz, Lena Kowalewicz, Stefan Krygier, Lech Kunka, Antoni Starczewski, Maria Stieber, Janina Tworek-Pierzgalska czy Teresa Tyszkiewicz.

A teraz zapraszam Was na spotkanie z dr Anną Wrzesień 🙂