Miesiąc Wieniawskiego

Za nami październik. Miesiąc spadających liści, powrotów na uczelnie oraz wielu innych ważnych wydarzeń. Te, o których warto powiedzieć i które warto zobaczyć, znajdziecie w najnowszym – październikowym podsumowaniu, czyli w PlatonTV Flash.

Raz na pięć lat, w październiku właśnie, organizowany jest Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. Inicjatorem międzynarodowych spotkań młodych skrzypków był bratanek Henryka, Adam Wieniawski, a organizatorem Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Jego celem było propagowanie muzyki kompozytora oraz zapewnienie promocji wybitnym skrzypkom. Kolejne edycje miały się odbywać co pięć lat, jednak plany przerwała II wojna światowa. Drugi konkurs zorganizowany został po 17 latach w 1952 w Poznaniu. Od tej chwili konkurs odbywa się regularnie co pięć lat w Auli UAM, a organizatorem jest poznańskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego.

Tegoroczny Konkurs (8-23.10.2016 r.) odbywał się już po raz piętnasty, a relację online ze wszystkich konkursowych występów przeprowadziła PlatonTV.

Ja zachęcam Was do obejrzenia ostatniego, Galowego Koncertu, podczas którego wystąpiło siedmioro laureatów, w tym reprezentantka Polski, zdobywczyni 6. miejsca – Maria Włoszczowska.

Gala Concert of the 15th International Henryk Wieniawski Violin Competition STEREO
(Platon TV PCSS)

Zobacz materiał na platformie PlatonTV