Narodowe dobro

Z pewnością każdy z nas słyszał o grafenie. Swego czasu było o nim głośno; rozpisywały się o nim gazety, portale internetowe, mówiono w radio i telewizji… Ale powiedźmy sobie szczerze – kto z Was potrafi powiedzieć o nim coś więcej, oprócz – zasłyszanego w mediach – „Grafen jest dla Polski niezwykle istotny”…?

I tutaj z pomocą przychodzi dziewiąty odcinek „W prostych słowach” 🙂 Najważniejsze właściwości grafenu odkryje przed nami Profesor Piotr Kula z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej, który wraz z grupą naukowców opracował metodę jego wytwarzania. Ale to nie wszystko…

Przy okazji wspomnianych wyżej informacji pojawiających się w mediach, a dotyczących grafenu, dało się słyszeć opinie o niepodważanej wartości tego niezwykłego materiału.

Projekt prof. Piotra Kuli i jego zespołu z Instytutu Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej zajął ex equo 2. i 3. miejsce w konkursie ogłoszonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na najlepsze projekty innowacyjne. Jego celem jest wyprodukowanie na bazie grafenu materiału służącego do przechowywania wodoru jako paliwa do motoryzacji przyszłości.

Na początku czerwca tego roku osiem polskich instytucji połączyło siły, by wspólnie działać na rzecz komercjalizacji polskich rozwiązań dotyczących grafenu. Inicjatywę pod nazwą Graphene in Poland tworzą innowatorzy z polskich placówek naukowych i z prywatnych firm, w tym z Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME), Politechnika Łódzka, Politechnika Warszawska, Wydziały Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Łódzkiego, firmy Nano Carbon, Advanced Graphene Products (AGP) i SECO/WARWICK.

Myślę, że warto śledzić dalsze losy naszego „narodowego dobra”.

Tymczasem zapraszam Was na 9. odcinek „W prostych słowach: Grafen” na platformę PlatonTV.