Naukowcy „na służbie”

Nierzadko pojawia się opinia, że nauka jest oderwana od życia. Naukowcom zarzuca się, że ich praca ma niewiele wspólnego z otaczającą nas rzeczywistością, że problemy, które ich zajmują, wyrastają nie z potrzeb życiowych, lecz wynikają z tradycji naukowej lub wąskich zainteresowań środo­wiska naukowego. W końcu, że nie zważają na to, co proste, przyziemne, lub po prostu – ludzkie…

Tymczasem naukowcy, o których mowa w najnowszym – piątym odcinku Czasu Nauki przygotowanym przez Telewizję STYK Politechniki Wrocławskiej – to idealny przykład na to, że nauka służy człowiekowi, szuka rozwiązań problemów istotnych dla zwykłych ludzi, wspiera i wyciąga pomocną dłoń.

Odcinek podzielony jest na dwie części. Żadna z nich, jak przekonują jego twórcy, nie jest ważniejsza. W pierwszej części będziemy mieli okazję przyjrzeć się współpracy nauki ze światem kultury i sztuki, w ramach badań nad dźwiękiem binauralnym.

W drugiej odwiedzimy największe w Polsce specjalistyczne laboratorium tyfloinformatyczne stworzone z myślą o aktywnych edukacyjnie i zawodowo osobach niepełnosprawnych. O tym nad czym konkretnie pracują w tym laboratorium przekonacie się oglądając Czas nauki. Zapraszamy!