Nie taki gluten straszny?

Dziś będzie trochę prywaty. Co więcej – dość intymnej prywaty… Brzmi zapewne zachęcająco, ale tych którzy oczekują pikantnych szczegółów z mego życia, muszę niestety rozczarować 😉 Już sam tytuł zdradza temat mych dzisiejszych rozważań. Po prostu – dzisiejszy odcinek Platon Cafe – traktuje o  diecie i jedzeniu.

Pisałam na początku, że będzie intymnie i prywatnie, bo przecież jedzenie i to, co wybieramy do spożycia, to nasza indywidualna sprawa. Nikt nikomu w talerz nie powinien zaglądać. Ale, ale… W dzisiejszych czasach, w dobie wszędobylskich „społecznościówek” jest trochę inaczej. Któż z nas nie widział na Facebooku, czy innym Instagramie zdjęć smacznie wyglądających potraw, czy napojów. Jak zaręcza autor fotografii – przyrządzonych własnoręcznie i tylko z najwyższej jakości produktów.

Wychodząc naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu, Kinga Jurga do platonowej kawiarni zaprosiła specjalistę od żywienia – dr hab. Magdalenę Człapkę-Matyasik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, by podyskutować na temat aktualnych trendów żywieniowych.

A co z tym tematem wspólnego ma moja skromna osoba? Otóż od kilkunastu lat stosuję dietę. Ale nie taką „prawdziwą”, by zrzucić kilogramy. Taką, która po zdiagnozowaniu choroby, okazała się jedynym lekarstwem. I tutaj pojawi się modne ostatnio słowo „gluten”. Dla jednych unikanie w jedzeniu tej specyficznej mieszaniny białek roślinnych jest przykrą koniecznością, dla drugich  podążaniem za najnowszymi trendami. Jak jest naprawdę?

Zapraszam na ciekawą i pouczającą rozmowę, przygotowaną przez zespół PlatonTV z Poznańskiego centrum Superkomputerowo-Sieciowego.