Operacje na odległość? Nie takie odległe.

Loty w kosmos. A może bardziej „przyziemnie” – wynalezienie telefonu i telewizji? Może elektryczność? Co Waszym zdaniem jest największym osiągnięciem ludzkości? Każdy z nas ma pewnie inne zdanie na ten temat. I słusznie. Dla każdego z nas liczy się coś innego – jedni nie wyobrażają sobie życia bez ulubionego serialu, inni bez codziennej rozmowy telefonicznej z ukochana osobą.

Świat pędzi do przodu jak nigdy wcześniej. Ostatnie dekady to czas nieustannego rozwoju technologii, a przy tym niemal każdej dziedziny naszego codziennego życia. Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze kilkanaście lat temu nie istniały kierunki studiów czy zawody, które obecnie okazują się niezwykle istotne. W najnowszym odcinku Platon Cafe będzie właśnie o tym, o czym nie tak dawno nawet nie myślano…

Kinga Jurga z redakcji PlatonTV Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego w rozmowie z wybitnym specjalistą w swojej dziedzinie – Profesorem Witoldem Szyfterem – kierownikiem Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu – poruszy temat – zdawałoby się – „z przyszłości”. O nowatorskiej metodzie szkolenia lekarzy.

Zanim usiądziecie wygodnie w fotelu, by obejrzeć materiał wideo, opowiem Wam nieco o wydarzeniu, które kilka lat temu na stałe wpisało się w kalendarz medycznego świata. O Europejskiej Sesji Internetowej „Chirurgia Laryngologiczna LIVE”.

W 2017 roku odbyła się już trzecia edycja tego wydarzenia,  organizowanego przy współpracy European Laryngological Society (ELS), Kliniki Otolaryngologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (UMP) oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) i Miasta Poznań. Celem sesji było pokazanie najnowszych metod operacyjnych stosowanych przez chirurgów z  europejskich klinik laryngologicznych z Genui, Barcelony, Marsylii, Luksemburga, Giessen, Leiden, Essen, Cagliari oraz Poznania.


Pierwsza tego typu sesja (1st European Laryngological Live Surgery Broadcast) odbyła się 2 grudnia 2015 roku, gromadząc widzów z najdalszych zakątków świata. Jej celem było pokazanie najnowszych metod operacyjnych stosowanych przez chirurgów z czołowych europejskich klinik laryngologicznych.


Kliniki, biorące udział w wydarzeniu, były ze sobą połączone poprzez platformę zdalnej współpracy medycznej medVC, umożliwiającej wielopunktową komunikację audio-wideo w czasie rzeczywistym. medVC pozwala na wielostrumieniową transmisję wideo z kamer operacyjnych, mikroskopów, endoskopów oraz innych urządzeń medycznych w jakości High Definition (HD).

Dzięki takiemu połączeniu chirurdzy z poszczególnych klinik mogą być w ciągłym kontakcie podczas całej sesji oraz mogą wymieniać się spostrzeżeniami i wzajemnie przekazywać sobie wiedzę. W celu spotęgowania efektu edukacyjnego, cała sesja była również nadawana w jakości HD przez Internet z wykorzystaniem Platformy Naukowej Interaktywnej Telewizji PlatonTV, w Sieci PIONIER.

Zapraszam na rozmowę!