Optoelektronika: nauka o świetle

W trzydziestym pierwszym odcinku W prostych słowach po raz kolejny spotykamy dr. Kamila BarczakaInstytutu Elektroenergetyki i Sterowania Układów, Wydziału Elektrycznego na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Już za pierwszym razem – w odcinku o światłowodach – poznaliśmy dr. Barczaka jako osobę niezwykle oddaną swojej pasji. Pasji pokazywania świata…

Od niemal dziesięciu lat nasz Bohater piastuje stanowisko adiunkta na Politechnice Śląskiej na Wydziale Matematyczno-Fizycznym na kierunku fizyka techniczna o specjalności Optoelektronika i technika światłowodowa. I tutaj nasuwa się pytanie: czym właściwie wspomniana optoelektronika się zajmuje?

W największym skrócie można powiedzieć, że jest to nauka o świetle. Ale pewnie, gdyby dr Barczak usłyszał tę odpowiedź, nie byłby zadowolony 😉 Rozwijając zatem; optoelektronika to technika systemów i przyrządów, które emitują, modulują, transmitują lub wykrywają światło. Optoelektronika obejmuje badanie i wykorzystywanie zjawisk rozchodzenia się, obróbki i oddziaływania promieniowania, a także emisji oraz detekcji promieniowania optycznego do konstrukcji i budowy układów optoelektronicznych czyli takich, które pracują z dwoma rodzajami sygnałów: optycznym i elektrycznym, a także z akustycznym i magnetycznym.

W dzisiejszym odcinku W prostych słowach poznamy ciekawe zjawisko z pogranicza optoelektroniki i fotografii. Mowa o polaryzacji. Zapraszam!