Perfumy pachnące… sodą

Są niewidzialnymi dziełami sztuki. Przynajmniej tak określa je bohaterka najnowszego odcinka Nienaukowych pasji naukowców. Kto o czym tak się wyraża? Za chwilę będziecie mieli okazję przekonać się sami!

Materiał przygotowany przez zespół telewizyjny Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH zatytułowany W świecie zapachów, przybliża nam sylwetkę dr hab. Jowity Guji – filofoza kultury z Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ale nie o filozofii będzie tutaj mowa. A przynajmniej nie o niej samej…

Czym jest zapach i dlaczego lubimy akurat te, a nie inne zapachy? Najczęściej – co dowiedziono w badaniach – lubimy te zapachy, które przynoszą nam miłe wspomnienia, np. z dzieciństwa. Biorąc pod uwagę naukowe podejście do zapachu, jest to, ogólnie rzecz ujmując, wrażenie węchowe, odbierane w wyniku działania chemicznego bodźca. Co ciekawe, bez względu na kulturę i język, którym się posługujemy, podobnie reagujemy na zapachy. Pomimo różnic w bogactwie słownictwa związanego z zapachami, przedstawiciele kultury zachodniej podobnie reagują na wonie: te same zapachy są dla nich przyjemne i nieprzyjemne.

O tym, dlaczego to właśnie perfumy są największą pasją naszej bohaterki, dowiecie się z Nienaukowych pasji naukowców. Zapraszam!