Poruszamy się w innych światach…

Każdy odcinek „Przełomowego momentu” przynosi jakąś niespodziankę. Okazuje się, że dla wybitnych naukowców, myślicieli i praktyków, ten jeden moment, chwila która zaważyła o ich dalszym losie,  nie jest wcale taki oczywisty.

Dziś spotkanie z Profesorem Markiem Żukowskim z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Gdańskiego. Materiał Telewizji TASK przybliży nie tylko sylwetkę wybitnego naukowca, ale przede wszystkim pokaże Człowieka.

I tutaj zostawiam Was z Mateuszem Koldunem (TV TASK), który przygotowywał materiał. Oto jak opisuje swoje spotkania z dzisiejszym bohaterem:

Profesor Żukowski natychmiast odpisuje na maila. Zgadza się na wszystko, jest otwarty, a jedynym problemem jest jego mocno zapchany kalendarz. Jednocześnie od pierwszego spotkania sprawia wrażenie człowieka poruszającego się w innym świecie. Przychodzi na spotkanie myśląc, że umówił się z kimś innym. Kiedy rozpisuje skomplikowane równanie przy tablicy wykładowej, na chwilę tracimy z nim kontakt. Kamera uważnie obserwująca jego twarz zupełnie mu nie przeszkadza. Z zachwytem stwierdza, że udało mu się popchnąć do przodu nurtujący go ostatnio problem matematyczny.

Niestety ciężko wycisnąć z niego przystępne informacje. Mechanika kwantowa w ujęciu profesora jest dokładnie tak trudna, jak się wydaje. Pierwsze rozmowy wydają się nie do wykorzystania. W temacie fotonów, momentów splątanych i skoków kwantowych czujemy się jak we mgle. Co zrobić by materiał nie okazał się całkowicie hermetyczny?

Okazuje się jednak, że jest temat, na który profesor może mówić jeszcze dłużej i z jeszcze większym zapałem. Bieganie. Początkowo dość nieśmiało, z czasem coraz chętniej, wkraczamy w świat maratonów. Udane zdjęcia z treningu profesora przywracają nam zapał do pracy, mimo że bieganie z ciężkim Steadicamem omal nie kończy się dla naszego operatora skręceniem kostki.

Spacerujemy po sopockim parku. Właściwie truchtamy, bo musimy dostosować się do tempa naszego rozmówcy. Profesor pokazuje swoje codzienne trasy, wylicza kilometry, każde drzewo na trasie jest cyfrą, miarą odległości. Pamięta długość tras sprzed kilku a nawet kilkudziesięciu lat, podaje czasy dawnych maratonów. Zamknięty w liczbach i pojęciach matematyczno – fizycznych, otwarty na drogę która go prowadzi.

Wciąż poruszamy się w innych światach, ale tym razem się rozumiemy…”

Piąty odcinek  z cyklu Przełomowy moment: Momenty splątane dostępny jest na platformie PlatonTV.