Project We Love

Tytułowe hasło nie pojawiło się tutaj przypadkiem. I nie jest to też takie zwykłe hasło. To swoistego rodzaju znak jakości. Już spieszę z wyjaśnieniami.

Młodzi programiści z Politechniki Białostockiej, bohaterowie jedenastego odcinka „Nauki młodych”, to jednocześnie także młodzi naukowcy, wynalazcy i biznesmeni. Twórcy pionierskiego robota, służącego najmłodszym do nauki programowania. Po więcej szczegółów odsyłam oczywiście do materiału PlatonTV Białystok zatytułowanego „Photon – przyjaciel dzieci”, ale…

… ale chciałabym na dłużej zatrzymać się, a właściwie cofnąć do momentu powstawania Photona. I tutaj pojawia się tytułowe hasło, a właściwie tytułowy tytuł 😉 „Project We Love” to wyróżnienie, jakie otrzymują na Kickstarterze najlepsze pomysły. Ale od początku.

PHOTON_Render_draft-28-09-1Kickstarter to jak głosi wikipedia: „anglojęzyczna crowdfundingowa strona internetowa, na której przeprowadzane są zbiórki pieniędzy w celu sfinansowania różnorodnych projektów z wielu dziedzin życia. Finansowane są tam projekty takie jak filmy, animacje, gry komputerowe, karciane, planszowe, komiksy, albumy muzyczne, a także projekty związane ze sztuką, modą, fotografią, publicystyką, teatrem, tańcem, jedzeniem oraz nowoczesnymi technologiami”.

Może wyjaśnię jeszcze, co oznacza  „crowdfundingowa”. I tutaj również podeprę się internetową encyklopedią: „crowdfunding to forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność, która jest lub zostanie wokół tych projektów zorganizowana. Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. Upowszechnienie się internetu pozwala na łatwe informowanie o projektach i tworzenie wokół nich społeczności, co przyczyniło się do rozwoju zjawiska crowdfundingu. Określenie to jest zwykle używane w odniesieniu do zbiórek prowadzonych na stworzonych w tym celu platformach internetowych, rzadziej także przy pomocy serwisów społecznościowych lub blogów”.

I właśnie dzięki tego typu zbiórce ludzi z różnych stron świata Photon mógł tak naprawdę ujrzeć światło dzienne 🙂 Co więcej, jak wspominają twórcy robota, ich projekt zdobył założoną kwotę już podczas pierwszych pięciu dni kampanii. Przyznacie sami, że to imponujący wynik!

Myślę, że teraz na pewno zechcecie zajrzeć na platformę platontv.pl i zobaczyć Photona i jego możliwości (prawie) na własne oczy 😉