Uwaga: teren skażony!

Zaczynamy serię. Serię o bardzo poważnym, ważnym i niebezpiecznym temacie. Mianowicie o promieniowaniu i wszystkim tym, co się z nim wiąże.

Naszym przewodnikiem po „skażonym terenie” jest dr inż. Paweł Jankowski, pracownik Wydziału Informatyki Stosowanej i Fizyki Komputerowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W trzech kolejnych spotkaniach „w prostych słowach” postara się przybliżyć nam istotę promieniotwórczych zjawisk.

Nie będę nawet ukrywała, że słysząc po raz pierwszy tytuł pierwszego odcinka z serii – „Promieniotwórczy człowiek”, nieco się zdziwiłam… Jak to możliwe, byśmy byli źródłem promieniowania? Nic jednak dziwnego, skoro informacje na temat zjawiska promieniowania posiadam raczej podstawowe, a samo słowo przywołuje jedynie dość traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa, związane z piciem płynu Lugola i wszechogarniającą paniką spowodowaną wybuchem reaktora jądrowego w elektrowni w Czarnobylu.

Jeśli macie podobne odczucia, tym bardziej powinniście obejrzeć szósty odcinek „W prostych słowach” zatytułowany „Promieniotwórczy człowiek”, przygotowany przez zespół telewizyjny Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH.