Po prostu #next

Ten wpis, dotyczący siódmego już odcinka „Nauki młodych, to właściwie gorący news prosto zza oceanu. Wszystko za sprawą głównych bohaterów, czyli zespołu #next z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, w składzie Maciej Rećko, Maciej Baka, Piotr Czaplicki, Jakub Kuryło, Artur Milewski, Michał Ostaszewski, Piotr Tomaszuk, Paweł Turycz. Opiekę naukową sprawuje dr inż. Justyna Tołstoj-Sienkiewicz.

W miniony weekend (2-4.06.2016 r.)  na pustyni w stanie Utah temperatura podniosła się jeszcze bardziej… Rozgrywano bowiem międzynarodowe zawody analogów łazików marsjańskich – University Rover Challenge. Studenci z Podlasia rywalizowali z rówieśnikami z całego świata. Z jakim rezultatem?

Mimo bardzo udanego drugiego dnia – 73 punktów za zadanie serwisowe oraz aż 93,3 – za zadanie „Szukania życia”, nie udało się odrobić strat z poprzedniego dnia zmagań. Wszystko to dało polskiemu teamowi 7. miejsce w klasyfikacji finału ARES.

SONY DSC

SONY DSC

Szef zespołu #next – Maciej Rećko – tak relacjonuje jedno z zadań naukowych – poszukiwanie życia: Mimo niewielkiej usterki sprzęgła napędu „zasysacza” – urządzenia do pobierania próbki, udało nam się zebrać wymagany materiał. Po 20-minutowej analizie, podczas prezentacji wyników, sędziowie gratulowali świetnej, przemyślanej i bardzo naukowej prezentacji. Ciekawostka związana z tym zadaniem: Zaoraliśmy (dosłownie) 20 metrów pustyni. Oczywiście na wymaganą głębokość 5 cm 😉

SONY DSC

SONY DSC

W ogólnym rozrachunku, zespół R.E.D.a uznał swój występ za bardzo udany i już teraz zapowiada kolejne starty. Najbliższy tuż po wakacjach – we wrześniu w European Rover Challenge w Jasionce.

Trzymając kciuki, zapraszam Was do bliższego poznania ekipy z białostockiej Politechniki. O tym, jak wyglądają przygotowania do tak trudnych zawodów, ale nie tylko, dowiecie się z materiału przygotowanego przez PlatonTV Białystok „R.E.D. w kolorze piaskowym”.

Siódmy odcinek z cyklu Nauka młodych:R.E.D. w kolorze piaskowym dostępny jest na platformie PlatonTV.