Trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi

Od ponad 150 lat dwa najstarsze i największe angielskie uniwersytety – Cambridge i Oxford rywalizują ze sobą co roku w tradycyjnych wyścigach wioślarskich, a poczynaniom walczących na wodzie osad przyglądają się setki tysięcy osób. W Gdańsku, może nie na taką skalę i nie z takim rozmachem, ale z całą pewnością nie mniej ambitnie, o zwycięstwo i prym w mieście nad Wełtawą, walczą przedstawiciele Politechniki Gdańskiej i Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Dodatkowego smaku rywalizacji dodaje fakt, że wyścigi nie odbywają się w łodziach tradycyjnych, ale w… smoczych, mieszczących ponad 20 zawodników. Jak wyglądają przygotowania  i sam wyścig? Zapraszam na materiał 🙂

„Wyścig smoczych łodzi gdańskich uczelni”
(CI TASK PlatonTV)

Zobacz materiał na platformie PlatonTV

Pozostajemy na wodzie, ale tylko przez chwilę, tak jak wodnosamoloty. Co to takiego? O tym dowiecie się z relacji z 8. edycji Pucharu Centralnej Europy Modeli Wodnosamolotów. W Starym Dworze nad zalewem Siemianówka spotkali się piloci, modelarze oraz pasjonaci tego niezwykle widowiskowego sportu. Mistrzem wśród zawodników okazał się Leszek Chodyko, który przywiózł aż 8 modeli.

Zdradzę jeszcze, że rywalizacja była zacięta, a o zwycięstwie decydowały nie tylko czas i liczba zaliczonych „baz”, ale także gracja  i kultura lotu, i co najważniejsze – zasada fair play.

„Puchar Centralnej Europy Modeli Wodnosamolotów”
(PlatonTV Białystok)

Zobacz materiał na platformie PlatonTV

Na koniec o tym, od czego zacząć właściwie w tym cyklu powinniśmy, czyli od treningów i przygotowania sportowca do zawodów. O tym, niezwykle ważnym, aspekcie sportowego bytu, ale nie tylko, dyskutowali uczestnicy XXXI Zjazdu Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej, odbywającego się na Uniwersytecie Zielonogórskim. Jak się okazuje medycyna sportowa, to oprócz leczenia urazów, także a może przede wszystkim, ich zapobieganie. Co znamienne dla sportu początku XXI wieku, liczną grupę stanowili również przedstawiciele psychologii, tak ważnej w osiąganiu i biciu rekordowych wyników. Czy jednak, jak mówi porzekadło, sport to tylko zdrowie? Odpowiedzi poszukajmy w materiale przygotowanych przez Telewizję Uniwersytetu Zielonogórskiego dla PlatonTV.

„Od profilaktyki do sukcesu sportowego”
(Telewizja Uniwersytetu Zielonogórskiego)

Zobacz materiał na platformie PlatonTV