Technologia w służbie seniorom i… tancerzom

Jeszcze do niedawna nowoczesne technologie były wyłącznie domeną ludzi młodych. Coraz częściej zdarza się jednak, że po najnowsze aplikacje, urządzenia naszpikowane nowoczesną technologią i zautomatyzowane przedmioty, sięgają osoby starsze. By wyjść tym tendencjom naprzeciw, w ramach projektu HELPS, w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, stworzono pilotażowe usługi, wspomagające osoby powyżej 50 roku życia. Urządzenia i aplikacje, stworzone z myślą o wygodzie i bezpieczeństwie osób starszych mieszkających samodzielnie, zaprezentowano podczas poznańskich Targów „Aktywni 50+”.

„Technologie przyszłości dla seniorów na targach Aktywni 50+”
(PlatonTV PCSS)

Zobacz na platformie PlatonTV

Trening tancerzy z użyciem nowoczesnych technologii? Jest to jak najbardziej możliwe, dzięki Technologiom Internetu Przyszłości, rozwijanym na platformie CONFetti w projekcie EXPERIMEDIA. Przekonali się o tym tancerze z grupy Patos Potatos Dance Company, trenującej pod okiem pedagoga i choreografa – Anny Beker. Podczas Visionair Open Forum, organizowanego w Poznaniu, grupa tancerzy zmodyfikowała nieco swój program na potrzeby eksperymentu. Sesję treningową przeprowadzono z wykorzystaniem wielostrumieniowej stereoskopowej wideokonferencji HD zapewnionej przez system CONFetti. Po zakończeniu pokazu zarówno tancerze, jak i choreograf mogli, prześledzić nie tylko poszczególne części układu, ale  także każdy swój ruch. Zobaczcie!

Technologie przyszłości w treningu tanecznym
(PlatonTV PCSS)

Zobacz na platformie PlatonTV

Druk 3D już dawno temu przeszedł drogę z teorii w rzeczywistość, a na przestrzeni ostatnich lat drukarki trójwymiarowe stały się dużo tańsze i bardziej przystępne. Czy rzeczywiście jest to możliwe, jak przewidują eksperci, że w najbliższych latach technologia ta będzie powszechnie obecna w naszych domach, a my będziemy mogli korzystać z niej na co dzień? Odpowiedzi szukajcie w materiale zespołu telewizyjnego Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Politechniki Gdańskiej (CI TASK) dla PlatonTV.

„Drukarki 3D”
(CI TASK PlatonTV)

Zobacz na platformie PlatonTV