Tydzień z mózgiem

Mózg. Tutaj wszystko się zaczyna. Dziś, w XXI wieku, ludzki mózg żyje dłużej niż kiedykolwiek wcześniej i staje przed ogromną liczbą wyzwań. W najnowszym odcinku W prostych słowach, przygotowanym przez zespół PlatonTV z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, przybliżymy jedno z zagadnień związanych z funkcjonowaniem, a raczej zaburzeniem funkcjonowania mózgu – choroby neurodegeneracyjne.

W ciekawym sposób o chorobach mózgu opowie nam znany polski naukowiec Profesor Grzegorz Węgrzyn z Uniwersytetu Gdańskiego. Profesor Węgrzyn w latach 2008–2016 pełnił funkcję prorektora ds. nauki Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 2002–2008 był Dziekanem Wydziału Biologii, Geografii i Oceanologii UG, jest także członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk.

Zanim zostawię Was w towarzystwie Profesora, chciałabym wspomnieć o jednej, niezwykle ciekawej inicjatywie. O Tygodniu Mózgu. Jest to impreza współorganizowana przez Polską Akademię Nauk w ramach międzynarodowego Brain Awarness Week, mająca na celu zwrócenie uwagi szerszej opinii publicznej na zagadnienia związane z prawidłowym i patologicznym funkcjonowaniem mózgu oraz podkreślenie konieczności badań w tej dziedzinie ze względu na duży wpływ zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu na jakość życia.

Wydarzenie ma także na celu popularyzację nauki i stwarza możliwość do dyskusji nad obecnym stanem wiedzy na temat mózgu. Odbywa się w trzech miastach w Polsce – w Gdańsku,  Krakowie i w Poznaniu w formie cyklu wykładów, w których udział biorą neurobiolodzy, neurolodzy, studenci oraz uczniowie szkół średnich.

Podczas tegorocznej edycji Tygodnia Mózgu w Poznaniu mieliśmy przyjemność spotkać właśnie Profesora Węgrzyna 🙂