W prostych obrazach

Prosto, zwięźle i na temat. To trzy określenia, które idealnie pasują do cyklu W prostych słowach.  Autorzy oraz zaproszeni przez nich goście w każdym z odcinków rozkładają nam naukę, a raczej jedno z jej zagadnień – na „części pierwsze”.

Nie inaczej jest i tym razem. W 16. odcinku – nasz dobry znajomy – dr inż. Paweł JanowskiWydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH odkryje tajniki kolejnego zagadnienia z pogranicza fizyki. Co to będzie tym razem?

Przekonacie się sami, oglądając odcinek przygotowany przez zespół telewizyjny Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH. Przy okazji tego materiału chciałabym zatrzymać się na chwilę nad jego „techniczną” stroną.

Cykl W prostych słowach wydaje się prosty do realizacji – jest przecież stosunkowo krótki, pojawia się w nim tylko jedna osoba w statycznym kadrze… To tylko pozory. Bo przecież prawdziwą sztuką jest opisanie skomplikowanych zależności, problematycznych zagadnień i zawiłości różnych dziedzin nauki, w taki sposób, by wszyscy je pojęli.

Do tego dochodzi także grafika lub jak kto woli – animacja. Od pewnego czasu za tę część cyklu odpowiedzialny jest Michał Matys z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. To dzięki Jego pracy i nietuzinkowym pomysłom powstają „ilustracje” do kolejnych odcinków.

W prostych słowach: Terapie genowe, odc. 14

Główną cechą charakterystyczną dla ilustracji w cyklu, jak zauważam sam ich twórca, są dwie dominujące barwy: pomarańczowy i morski. Często oprócz zwykłych obiektów Mateusz wykorzystuje także typografię. Tekst traktowany jest wówczas obrazowo np. jeżeli pojawia się napis „uszkodzenie” to krawędzie napisu są wybrakowane. Założenie jest takie, że praktycznie wszystkie grafiki bezpośrednio obrazują to, o czym mówi narrator, a nie funkcjonują równolegle do tekstu. Ma to wspomóc przyswajalność mówionego tekstu, a nie wprowadzać nowe informacje.

W prostych słowach: Zespół Sawanta, odc. 13

Jeśli jesteście ciekawi, jakie animacje towarzyszą kolejnej odsłonie W prostych słowach, koniecznie zobaczcie szesnasty odcinek – zapraszam!