Wywiad PlatonTV: czasem musi „zaiskrzyć”

W związku z wczorajszą premierą „Hermesa”, czyli kolejnego odcinka „Nauki młodych”, zrealizowanego przez PlatonTV Białystok, zostajemy jeszcze chwilę na Podlasiu 🙂

Zapraszam na krótką rozmowę z jedyną  przedstawicielką płci pięknej w  białostockiej ekipie – redaktorką Kasią Kozioł.

Ja: Kasiu, jak to się stało, że Ty – dziennikarka radiowa – znalazłaś się w zespole telewizyjnym Politechniki Białostockiej?

Kasia: Olaboga! Trudno jest na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, to wszystko odbyło się jakoś tak przypadkiem Moje pierwsze spotkanie z ekipą PlatonTV Białystok odbyło się, gdy jeszcze bardzo aktywnie działałam jako dziennikarz radiowy. To był rok 2012… Zresztą, zostało to nagrane, szczegóły masz poniżej:

Pod koniec 2012 roku w Akaderze następowały przeobrażenia. Kierownictwo stwierdziło, iż w rozgłośni potrzeba jest zmiany i postawiło na rewolucje kadrowe. Innymi słowy: „starą gwardię” wymieniono na „nowy narybek”. W ten sposób straciłam ¾ programów i musiałam szukać nowej pracy. Jednocześnie dostałam „cynk”, że ówczesna dziennikarka PlatonTV Białystok kończy współpracę z ekipą i poszukiwany jest ktoś na jej miejsce. Na co miałam czekać? Zgłosiłam się. Zaproponowano mi próbny materiał, który potem został poddany kolaudacji. Ośrodki, biorące w niej udział stwierdziły, że mam potencjał i tak dostałam tę posadę. Czysty przypadek.  A może raczej przeznaczenie…

Ja: Pracujesz (o ile mi wiadomo) z samymi mężczyznami – jak udaje Ci się ogarnąć to „samcze” towarzystwo?

Kasia: Olaboga do kwadratu! Nie masz dla mnie łatwiejszych pytań? Rzeczywiście, pracuję w ekipie, gdzie jestem jedyną kobietą. A co do ogarniania… Nie wiem, czy mi się udaje. Panowie jakoś sami z siebie ustanowili mnie „hersztem” i starają się wszystko ze mną konsultować. Czasem zdarza nam się na siebie pozłościć, a nawet pokrzyczeć. Ale każde z nas jest osobowością, mamy inne charaktery, więc czasem musi „zaiskrzyć”. Większość czasu jednak spędzamy w pełnej zgodzie i harmonii, pracując nad kolejnymi materiałami.

Ja: Miałam szczęście poznać Waszą ekipę osobiście i muszę przyznać – ludzie z Podlasia od razu skradli moje serce – jak Wy to robicie?

Kasia: Uśmiechnęłam się, widząc to pytanie. Nie pochodzę z Podlasia, urodziłam się i wychowałam na Mazurach. W Białymstoku mieszkam od 15 lat (na szczęście nie zaraziłam się specyficznym podlaskim akcentem – „śledzikowaniem”).

13090195_1127932813932714_2028826435_n

W naszym przypadku to jednak nie jest kwestia regionu, a naszych osobowości. Staramy się być otwarci i życzliwi, bo to bardzo ułatwia relacje międzyludzkie. A dobry kontakt z drugim człowiekiem jest bardzo ważny w naszej pracy. Jednak zdradzę Ci, że na co dzień jestem raczej nieśmiałym odludkiem, który najchętniej nie wychodziłby z domu. Wracając jednak do Twojego pytania – może to też kwestia tego, że jesteśmy szczerzy, nikogo nie udajemy. No i na pewno nie zadzieramy nosa 🙂

Ja: Zrealizowaliście dla PlatonTV mnóstwo materiałów, czy jest wśród nich taki, który szczególnie zapadł Ci w pamięć?

Kasia: Bardzo ciepło wspominam materiał, który realizowaliśmy w Niemczech. Z grupą studentów pojechaliśmy na zawody Formula Student i tam z każdego dnia zmagań nagrywaliśmy relację. Było bardzo ciężko. Tylko ja i operator praktycznie. I temperatury powyżej 30 st…. Innym materiałem, o jakim pamiętać będę pewnie do końca życia, to praca nad filmem, którego bohaterem jest Arnold Maculewicz, nasz lokalny Makgajwer. Nigdy nie realizowałam reportażu w tak specyficznych warunkach. Do tego niezwykle charyzmatyczny bohater. A potem do odsłuchania godzina setek!

Ja: Na koniec pytanie o przyszłość – co planujecie w najbliższym czasie?

Kasia: Ja to najchętniej zaplanowałabym urlop 🙂 Mamy „na tapecie” kilka realizacji, między innymi do cyklu „Nauka młodych” oraz „Nienaukowe pasje naukowców”. Dużo jest wydarzeń, o których dowiadujemy się na bieżąco – konkursy na różnych wydziałach, dni otwarte, zbliża się Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki…

Ja: I tego Wam życzę – oby się działo! (Choć, patrząc na foto tytułowe – duuużo się dzieje) 🙂 Dziękuję za rozmowę!

Dossier:

Katarzyna Kozioł: ukończyła Wydział Pedagogiki i Psychologii, kierunek pedagogika opiekuńczo-wychowawcza na Uniwersytecie w Białymstoku. W 2008 roku po raz pierwszy przekroczyła próg Radia Akadera (jako gość) i tak się zaczęła Jej przygoda z mediami. Od 2009 roku samodzielnie prowadziła programy radiowe o tematyce naukowo-studenckiej i kulturalnej. W 2013 roku trafiła do białostockiego oddziału PlatonTV i z nim związana jest do dziś. Pracuje jako dziennikarz, lektor, a czasem także jako inżynier obrazu.