Jesteśmy w pełni samowystarczalni

W pierwszym sezonie naukowych cykli PlatonTV poznaliście większość ekip telewizyjnych. W Gdańsku, a konkretnie w TV TASK pracuje „trzech muszkieterów” 🙂 Zapraszam na rozmowę z jednym z Nich – Mateuszem Koldunem.

Ja: Może zacznę od tego, że Wasza telewizyjna ekipa należy do niezbyt licznych – pracujecie w trójkę…

Mateusz: Tak, czasem przydałaby się pomoc, ale nauczyliśmy się brać na siebie tyle pracy, ile jesteśmy w stanie sami wykonać. Poza tym jesteśmy w pełni samowystarczalni. Każdy z nas potrafi podobne rzeczy. Jeśli trzeba możemy wymienić się funkcjami, przekazać drugiej osobie część pracy itd. Oczywiście utarły się już pewne schematy, ale nie zamykamy się w obrębie jednej specjalności.

Ja: Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z PlatonTV?

Mateusz: Do Platona trafiłem dość przypadkowo. Jakieś sześć lat temu znajoma poprosiła mnie o poprowadzenie warsztatów dla studentów. Prawdopodobnie był to warsztat wybitnie niemerytoryczny i niespecjalnie przydatny, ale to właśnie wtedy dowiedziałem się, że wkrótce w Centrum Informatycznym TASK będzie powstawać studio telewizyjne. Kilka miesięcy później pojawiłem się na Politechnice i już zostałem. Tą samą drogą do studia trafił Michał (Szagżdowicz). Przywitał nas w nim natomiast Wojtek (Głodek), który zaaranżował studio właściwie od zera. Dzisiaj wydaje się, że wówczas o tej pracy nie wiedzieliśmy właściwie nic, naszych pierwszy materiałów nie jesteśmy w stanie oglądać, ale być może za kilka lat tak samo będziemy myśleć o naszej aktualnej pracy. Oby.

Ja: Rozpoczął się właśnie drugi sezon naukowych cykli PlatonTV, a ja zapytam jeszcze o początki. Jak wspominacie pracę nad kolejnymi odcinkami?

Niestety nie zrobiliśmy tych programów za wiele, a szkoda bo to zawsze jest okazja do poważniejszych wyzwań. Zaczęliśmy od programu z profesorem UG Dariuszem Filarem, który jest autorytetem ekonomicznym, a jednocześnie ma na swoim koncie sporo opowiadań science-fiction.  Bardzo mile wspominamy zdjęcia na kaszubskim odludziu w imponującym domu profesora. Imponującym w sensie intelektualnym, pełnym książek, gazet, wyszukanych przedmiotów. Kolejnym materiał poświęciliśmy z kolei młodym bohaterom. Znaleźliśmy trzech fascynatów robotyki i spróbowaliśmy opowiedzieć, jak pojemna i przyszłościowa jest to nauka. W tym reportażu udało mi się w pełni zrealizować to co sobie założyłem. Myślę że wyszła z tego bardzo pogodna historia z wyrazistymi bohaterami.

Ja: Czekamy w takim razie na kolejne materiały Waszego zespołu 🙂

Dossier:

Mateusz Koldun – urodził się w Bydgoszczy w 1987 roku. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Po zakończeniu studiów na stałe mieszka w Gdańsku, gdzie pracuje w studiu naukowej telewizji Politechniki Gdańskiej. W 2013 roku ukończył z tytułem reżysera warszawską Akademię Filmu i Telewizji. Jest autorem kilkudziesięciu produkcji filmowych, telewizyjnych i internetowych (reportaży, spotów promocyjnych, wywiadów). W 2013 roku współtworzył magazyn internetowy AmatorzyTV. Jest autorem licznych relacji z festiwali kulturalnych organizowanych na terenie Trójmiasta. Współpracuje z władzami miasta Sopotu, licznymi instytucjami, uczelniami, fundacjami. Reżyser kilku niezależnych produkcji fabularnych i dokumentalnych.