Z fizyką za pan brat

Fizyka to nauka tylko dla wybranych? Cykl W prostych słowach zdaje się skutecznie z tym stwierdzeniem polemizować. Nie po raz pierwszy właśnie w tym cyklu spotykamy się z drem inż. Pawłem Janowskim z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej krakowskiej AGH, by  odkrywać tajemnice fizyki, które tylko na pierwszy rzut oka wydają się tak bardzo trudne i skomplikowane.

Tradycyjnie już, przy okazji premiery kolejnego odcinka naukowych cykli PlatonTV, zaglądamy nieco głębiej i dalej… Dziś wraz z dziewiętnastą odsłoną W prosty słowach, poświęconą Efektowi ebulioskopowemu zapraszam do Polskiego Towarzystwa Fizycznego.

Stowarzyszenie od niemal wieku działa, by upowszechniać fizykę, rozwijać więzi między osobami zajmującymi się tą dziedziną, promować ją nie tylko w środowisku naukowym. Pierwszy zjazd organizacyjny Polskiego Towarzystwa Fizycznego odbył się w Warszawie w listopadzie 1920 roku. Na zjeździe przyjęto statut i wybrano Zarząd z Władysławem Natansonem jako pierwszym prezesem. W 1932 roku przekształcono Sprawozdania towarzystwa w czasopismo Acta Physica Polonica. W roku 1949 ukazał się pierwszy numer Postępów Fizyki – dwumiesięcznika naukowego poświęconego upowszechnianiu wiedzy fizycznej. Od 1951 roku Towarzystwo organizuje Olimpiady fizyczne.

Obecnie PTF prężnie działa na fizycznej niwie, przyznając prestiżowe naukowe nagrody m.in. Medal Mariana Smoluchowskiego, czy Nagrodę im. Krzysztofa Ernsta za Popularyzację Fizyki. W 2014 roku jedną z nagród – Medal im. Krzysztofa Ernsta – otrzymał z rąk Towarzystwa nasz dobry znajomy, popularyzator fizyki – dr inż. Paweł Janowski 🙂

Dziś zaprasza Was na kolejne spotkanie z fizyką, w materiale przygotowanym przez telewizję ACK Cyfronet AGH.