Z myślą o niepełnosprawnych, Marsie i superszybkim szybowcu

001. To nie numer oznaczenia kolejnego słynnego agenta w służbie Jej Królewskiej Mości, lecz… nazwa prototypu nowoczesnego wózka inwalidzkiego, który powstał w Akademickim Związku Motorowym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pomysł na skonstruowanie tego wyjątkowego wózka zrodził się w głowie jego twórcy – Zdzisława Wałegi – po licznych wizytach w szpitalu i obserwacji osób niepełnosprawnych. Tak powstał wózek inny niż wszystkie. Dlaczego? Zobaczcie sami w materiale przygotowanym przez Telewizję Uniwersytetu Zielonogórskiego dla PlatonTV.

„001”
(Telewizja Uniwersytetu Zielonogórskiego)

Zobacz na platformie PlatonTV

Kolejny „bohater” naszego cyklu potrafi osiągnąć prędkość 250 km/h.  Uprzedzę Wasze pytania – nie jest to samochód wyścigowy. To AOS-71, czyli szybowiec nowej generacji. Prace nad stworzeniem tej podniebnej maszyny skupiły siły umysłu, ale także i mięśni ponad 60 specjalistów z dwóch polskich Politechnik – Warszawskiej i Rzeszowskiej. Wspólna praca zaowocowała stworzeniem dwuosobowego szybowca, wyposażonego w napęd elektryczny, wykorzystującego ogniwa fotowoltaiczne, czyli tzw. solary. Tego, co wyróżnia AOS-71 spośród innych maszyn tego typu, dowiecie się z materiału przygotowanego dla PlatonTV przez  Telewizję Politechniki Rzeszowskiej.

„AOS-71. Motoszybowiec nowej generacji”
(Akademickie Radio i telewizja Centrum Politechniki Rzeszowskiej)

Zobacz na platformie PlatonTV

Na koniec przenosimy się jeszcze wyżej. Gdzie? W kosmos, a właściwie na Marsa. Oczywiście nie tak od razu. Z Czerwoną planetą związany jest nasz kolejny wynalazek – łazik marsjański. Stworzony od początku do końca przez studentów Politechniki Białostockiej w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Generacja Przyszłości. Łazik drużyny Hyperion, bo taką nazwę przyjęli żacy z Białegostoku, zwyciężył dwukrotnie w prestiżowym, międzynarodowym konkursie University Rover Challange. Dzięki materiałowi, przygotowanemu przez PlatonTV z Białegostoku, możemy przyjrzeć się z bliska tworzeniu kolejnej generacji Hyperionu.

„Spektrum: Roboty Marsjańskie”
(PlatonTV Białystok)

Zobacz na platformie PlatonTV