Zmiany, zmiany, zmiany…

Podobno powrót do pracy po wakacyjnym, zwłaszcza letnim urlopie, jest dla większości Polaków ciężkim i bolesnym doświadczeniem. A co mają powiedzieć studenci? On i też wracają do swoich obowiązków i nie jest im łatwo 😉

A zupełnie poważnie – dziś przygotowałam dla Was zestawienie tego, co czeka żaków w niedawno rozpoczętym roku akademickim. Jakie zmiany uszykowała dla nich uczelnia, słowem „Co  na uczelni piszczy?”.

Na początek oddaję głos Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Panu Jarosławowi Gowinowi, który podczas ogólnopolskiej inauguracji nowego roku akademickiego  na Uniwersytecie Adama Mickiewicza przekonywał, że polska nauka musi przejść głębokie zmiany, od strukturalnych po sformułowanie nowych kierunków rozwoju.  Posłuchajmy.

Reforma Szkolnictwa Wyższego wg Ministra Jarosława Gowina
(Telewizja Uniwersytetu im. A. Mickiewicza)

Tymczasem na Politechnice  Świętokrzyskiej w Kielcach już wprowadzono zmiany. Zmieniły się przede wszystkim władze uczelni, a nowy Rektor prof. Wiesław Trąmpczyński zapowiada m.in. ścisłą współpracę uczelni z przemysłem.

W nowej odsłonie
(Telewizja Politechniki Świętokrzyskiej)

Nowelizacji uległa także ustawa o szkolnictwie wyższym w Polsce. O jej efektach  i perspektywach, które otwiera przed polskimi uczelniami w „Komentarzu tygodnia” przedstawi” prof. Dorota Piontek z Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa UAM.

Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym – prof. Dorota Piontek
(Telewizja Uniwersytetu im. A. Mickiewicza)