Powiało grozą…

Zdaje się, że minęła dosłownie chwila, a za nami niemal półmetek pierwszego – zimowego semestru. Co w tym czasie ciekawego wydarzyło się na polskich uczelniach, o czym warto wspomnieć i co zobaczyć? Zapraszam do PlatonTV!

W tym roku mija 25 lat od narodzenia się idei utworzenia na polsko-niemieckiej granicy Collegium Polonicum – wspólnej placówki naukowo-dydaktycznej dwóch partnerskich uniwersytetów: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Z okazji jubileuszu polska uczelnia przygotowała specjalną uroczystość.

25-lecie Collegium Polonicum UAM w Słubicach
(Telewizja Uniwersytetu im. A. Mickiewicza)

To była prawdziwa naukowa uczta! A kto mógł jej posmakować? Uczestnicy tegorocznego Śląskiego Festiwalu Nauki.  W programie imprezy znalazło się ponad 400 atrakcji, a wśród nich ponad 230 stoisk pokazowych, 120 wykładów i 80 warsztatów. By Festiwal mógł się odbyć, po raz kolejny szeregi zwarły śląskie uczelnie Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska w Gliwicach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach oraz katowicka Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych.

Festiwal Nauki 2016 – Relacja
(Telewizja Politechniki Śląskiej w Gliwicach)

Na koniec przenosimy się w świat kamizelek kuloodpornych i gazu łzawiącego, czyli na ćwiczenia antyterrorystyczne na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. „Ewakuacja z miejsca zagrożonego oraz rozwiązanie sytuacji kryzysowej o charakterze terrorystycznym w miejscu publicznym z udziałem dużej grupy ludzi zgromadzonych w kilku pomieszczeniach” to długi, ale pokazujący w pełni zakres działań antyterrorystów na terenie uczelni. Ćwiczenia, wyglądające niezwykle realistycznie, przeprowadzono przy współpracy wielu jednostek: Policji, Państwowej Straż Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego oraz Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania. Na szczęście tym razem obyło się bez prawdziwych ofiar. Zobaczmy!

Ćwiczenia antyterrorystów na Wydziale Chemii UAM
(Telewizja Uniwersytetu im. A. Mickiewicza)