Jak rozmawiać o nauce?

Do tytułowego pytania bez wątpienia składnia  tematyka rozmowy, podczas drugiego spotkania w ramach Platon Cafe. Do tego jeszcze te przepiękne okoliczności przyrody.  Autorka programu zaprasza widzów i swoich rozmówców do położonego w Chęcinach koło Kielc Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Nie jest to może typowo kawiarniany krajobraz, ale piękny plener i towarzyszącą twórcom programu pogoda, w pełni usprawiedliwia ten wybór.

Zatrzymajmy się na moment w tym miejscu. Miejscu poświęconemu nauce właśnie. W ciągu ostatnich kilku lat powstało w Polsce wiele takich „miejsc dla nauki”. Miejsc, których głównym zadaniem jest popularyzacja wiedzy i nauki. Tradycyjne, sterylne niemal jak sale operacyjne, przestrzenie zastąpiono naszpikowanymi nowoczesnymi technologiami „żywymi” laboratoriami, w których nie tylko można „dotknąć” nauki, można ją tworzyć.

KIELCE -CAFE 3

KIELCE - CAFE 7

KIELCE - CAFE 6

Beata Oleś  ze Studia Telewizyjnego Politechniki Świętokrzyskiej wraz ze swymi gośćmi – drem Tomaszem Piekotem (Uniwersytet Wrocławski) oraz Piotrem Cieślińskim (Gazeta Wyborcza), próbują odpowiedzieć na rodzące się przy tej okazji pytania – m.in. jak pisać, mówić i pokazywać to, nad czym w swych laboratoriach pracują naukowcy? Czy nauka w Polsce jest opłacalna, i chyba najważniejsze i najbardziej aktualne z pytań –  co zrobić by stała się popularna?

Drugi odcinek  z cyklu Platon Cafe: „O nauce prosto… dostępny jest na platformie PlatonTV.