Doktor Kamil, Przewodnik z Politechniki Śląskiej

Naukowe cykle PlatonTV otwierają przed Wami niepowtarzalną możliwość poznania bliżej prawdziwych pasjonatów. Nie inaczej jest tym razem. W najnowszym odcinku W prostych słowach poznacie człowieka, który jest nie tylko naukowcem, specjalistą w swojej dziedzinie, ale także – co niezwykle ważne –  przewodnikiem po skomplikowanym, a niekiedy wręcz nieznanym i niezrozumiałym świecie fizyki.

W roli eksperta, w kolejnym odcinku, występuje dr inż. Kamil Barczak z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pracownik Katedry Optoelektorniki na Wydziale  Matematyczno-Fizycznym. Pod tymi wszystkimi, niekiedy niezrozumiałymi nazwami, kryje się człowiek. Człowiek, który swoją pasją do fizyki zaraża innych.

W 2008 roku objął stanowisko adiunkta na Politechnice Śląskiej na Wydziale Matematyczno-Fizycznym na kierunku fizyka techniczna o specjalności Optoelektronika i technika światłowodowa… Skomplikowane, prawda? 🙂 Obecnie jest pracownikiem Katedry Optoelektroniki Wydziału Elektrycznego.

Każde miejsce jest dobre, by popularyzować fizykę 🙂

Dr Kamil jest autorem ponad dwudziestu publikacji naukowych w języku angielskim. Jako niezwykle aktywny popularyzator nauki ścisłej, niczym sławni Kurek i Kamiński z niezapomnianej Sondy, był m.in. współkoordynatorem Festiwalu Nauki i Multimediów Abstract 2007 i Abstract 2008, koordynatorem „Festiwalu Nauki Jaworzno 2008”, a także organizatorem wielu stoisk popularnonaukowych promujących Wydział Matematyczno-Fizyczny na lokalnych festiwalach i targach nauki np. Noc Naukowców, Finał Dni Gliwickich Młodych Naukowców.

Czego się nie robi dla dobra nauki?

Działalność naukowa dra Barczaka koncentruje się na zastosowaniu światłowodów włóknistych w pomiarach pola magnetycznego oraz natężenia prądu elektrycznego.

Jak widać, fizyka potrafi rozbawić…

I właśnie o światłowodach mowa będzie W prostych słowach. przygotowanych przez telewizję Politechniki Ślaskiej w Gliwicach. Zobaczcie koniecznie!