Jesteś tym, co jesz?

Czy naprawdę jest tak, jak w tytule słynnej książki brytyjskiej autorki Gillian McKeith? Czy rzeczywiście istnieje jakiś związek między tym co jemy, a tym jak się czujemy i jacy jesteśmy? Czy diety to tylko marketingowy wymysł, czy jednak jest w tym coś „głębszego”?

Tak na prawdę „dietetyka” to przede wszystkim nauka. Nauka medyczna o żywieniu człowieka. Zarówno chorego, jak i zdrowego. O ile ten pierwszy przypadek – dieta dla ludzi chorych – nie budzi większego zdziwienia, to już ten drugi jest raczej trudny do zrozumienia. Dlaczego zdrowy człowiek ma się „odchudzać”?

Od kilku dekad dieta to niezwykle popularny temat. To już nie tylko programy w telewizji, popularne czasopisma (nie tylko) dla kobiet i tysiące pozycji książkowych. To blogi, społeczności, a dla wielu sposób na życie. A może zaryzykuję stwierdzenie, że dieta to po prostu życie? Bez zagłębiania się w zbędne szczegóły – okazuje się, że dla wielu osób – i ja się do tego grona zaliczam – dieta jest naprawdę jedynym lekarstwem…

Właśnie o tym, dlaczego to, co i jak jemy jest tak ważne i w jaki sposób można to naukowo zbadać, będziecie mogli zobaczyć w najnowszym – 26. odcinku – Nauki młodych. Materiał przygotowany przez PlatonTV z Poznańskiego Centrum Superkopmuterowo-Sieciowego, zaprowadzi nas prosto do Zakładu Dietetyki na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.