Piłka jest okrągła…

… a bramki są dwie. Powiedzenie najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej – Kazimierza Górskiego, w swej prawdziwości i prostocie, nigdy nie straci na aktualności. Chyba, że świat przestanie grać, ale na to się jakoś nie zanosi 😉 Dziś – przy okazji premiery kolejnego odcinka W prostych słowach – stare piłkarskie porzekadło zostanie nieco rozbudowane…

Dlaczego? Dwudziesty odcinek najkrótszego z cykli ma dwoje bohaterów. On, czyli dr inż. Adam Sieradzki z Instytutu Fizyki Politechniki Wrocławskiej, opowiada o Niej…, czyli o piłce. Przedmiocie, który jest nieco bardziej skomplikowany, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

O piłce – kulistym przedmiocie najczęściej używanym w sportach i grach – napisano i powiedziano już chyba wszystko. Dyscypliny sportowe, w których piłka jest używana – jak słusznie zauważa dr Sieradzki – to te, które oglądane są najchętniej, które budzą największe emocje, gromadząc na arenach sportowych i przed telewizorami największe widownie.

Ale czy, oglądając drybling swojego ulubionego piłkarza, trudną do odbioru dla przeciwnika zagrywkę siatkarza, czy smecz tenisistki, zastanawialiście się jakie zjawiska fizyczne wprawiają piłkę w taki, a nie inny ruch? Co powoduje, że  piłka „słucha” jednego zawodnika bardziej, niż innego?

Koniecznie zobaczcie materiał przygotowany przez Telewizję STYK Politechniki Wrocławskiej.