Wywiad PlatonTV: Politechnika Wrocławska to niezwykłe miejsce…

Wczoraj mieliśmy okazję zobaczyć drugi odcinek z cyklu „Nauka młodych” przygotowany przez Telewizję Politechniki Wrocławskiej STYK. Ja natomiast skorzystałam z okazji, by porozmawiać z redaktor naczelną – Edytą Brzozowską.

Ja: Za nami pierwsze premierowe odcinki cyklicznych programów. Jak wspominasz pracę na planie zdjęciowym?

Edyta: Szczególną przyjemność sprawiła mi praca nad odcinkiem o profesorze Drożdżewskim, chemiku – multiinstrumentaliście, który sam zbudował organy, aby móc komponować swoje utwory. Przy okazji realizacji tego materiału nasza ekipa mogła posłuchać wspaniale brzmiących kompozycji J.S. Bacha także na skrzypcach i fortepianie. Bach to ulubionego kompozytor naszego bohatera.

Teraz pracujemy nad kolejnym odcinkiem z cyklu „Nienaukowe pasje naukowców”, także pełnym muzyki. Będzie to rzecz o naukowcu Politechniki Wrocławskiej, którego pasją jest tango argentyńskie. Nie dalej jak w ostatnią niedzielę filmowaliśmy flash mob na wrocławskim Placu Solnym, w którym wzięło udział wiele par zarażonych pasją do tego niezwykłego tańca, które znacznie różni się od tradycyjnego tanga.

Ogólnie mogę powiedzieć, że ogromną radość sprawia mi poznawanie naszych naukowców od zupełnie innej strony. Okazuje się bowiem, że ci szalenie aktywni w dziedzinie nauki ludzie mają pasje niezwykłe – czasochłonne i rzadko spotykane.

Ja: Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z kamerą i mikrofonem?

Z kamerą i mikrofonem pracuję całe swoje zawodowe życie. Wiele lat byłam dziennikarką, reporterką, redaktorką we wrocławskim ośrodku Telewizji Polskiej, współpracowałam z wieloma programami ogólnopolskimi.

Brzozowska_Edyta

A jak to się zaczęło? Zaraz po studiach zobaczyłam w telewizji ogłoszenie o castingu na prezenterów i prezenterki, poszłam… i tak zostałam, ucząc się jej od podstaw. Od czterech lat współtworzę telewizję na Politechnice Wrocławskiej.

Ja: Wrocław do jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce, to twoje „miejsce na ziemi”?

Edyta: Politechnika Wrocławska to niezwykłe miejsce. Dzieje się tu tyle, że doby by brakowało, aby zdokumentować wszystkie wydarzenia organizowane przez wspaniałych, zdolnych studentów i uczelnię. Jest tu energia, która emanuje. A poza tym uważam, że kampus uczelni jest jednym z najpiękniejszych miejsc w mieście, na całym Dolnym Śląsku. I chyba w całej Polsce.

Ja: Na koniec zapytam o marzenia – te zawodowe…

Edyta: Moim marzeniem jest, aby zarażać telewizyjną pasją jak najwięcej młodych ludzi, którzy współtworzą z nami Telewizję Politechniki Wrocławskiej. Skromnie powiem, że jakoś się to udaje. Kilku z nich znalazło swoje miejsce na ziemi w ogólnopolskich telewizjach zarówno komercyjnych, jak i publicznych. Są dziennikarzami, operatorami kamer, montażystami. Teraz mamy świeży narybek i kilku utalentowanych studentów dostrzegam. Będą z nich ludzie telewizji…bo to jest bardzo fajna praca.

Ja: Dziękuję za rozmowę i trzymam kciuki za udane marzenia!

Dossier:

Edyta Brzozowska: absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Dziennikarka, redaktorka, reporterka od 1994 związana z TVP S.A. Oddział we Wrocławiu. Od 2012 roku redaktorka naczelna Telewizji Politechniki Wrocławskiej STYK.