Rain Man, czyli sekrety mózgu geniusza

Są nazywani „głupimi geniuszami”. Ten przyciągający oksymoron określa grupę ludzi cierpiących na rzadką chorobę psychiczną. Jaką? Tego dowiecie się z najnowszego – 13. odcinka – cyklu W prostych słowach, przygotowanego przez zespół PlatonTV z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (ZUT).

Mogę zdradzić Wam jednak, że z dużym prawdopodobieństwem, słyszeliście o jednym, a właściwie o najsłynniejszym z nich. Przypomnijcie sobie film Rain Man, wyreżyserowany przez Barry’ ego Levinsona, z gwiazdorską obsadą i bezdyskusyjnie wybitną rolą Dustina Hoffmanna (nagrodzonego Oscarem za najlepszą rolę pierwszoplanową). Film z 1988 roku oparty  jest na losach Kima Peeka, człowieka obdarzonego ponadprzeciętnymi umiejętnościami.

Peek był osobą upośledzoną w stopniu znacznym, miał problemy z normalnym poruszaniem się i mówieniem, ale… posiadał wiele, zdawałoby się, nadprzyrodzonych umiejętności.

Jego „popisowym numerem” było podanie nowo poznanej osobie, na podstawie jej daty urodzenia, w jakim dniu tygodnia osoba ta się urodziła, w jaki dzień tygodnia jej urodziny wypadają w bieżącym roku, oraz dokładnie którego dnia przejdzie ona na emeryturę. Kim miał także bardzo rozległą wiedzę z zakresu historii Ameryki, geografii (znał nazwy wszystkich dróg w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie), sportu, filmów, Biblii, historii kościoła mormońskiego, literatury, twórczości Shakespeare’a. Kim znał również szczegóły Programu Kosmicznego, pamiętał kody pocztowe oraz nazwy i obszary nadawania amerykańskich stacji telewizyjnych. Potrafił również rozpoznać większość utworów muzyki klasycznej, podać datę ich skomponowania, jak również datę urodzin i śmierci kompozytora.

Uwielbiał również czytać książki. Robił to jednak w dość osobliwy, sobie tylko właściwy sposób. Jaki?

Zobaczcie koniecznie 13. odcinek W prostych słowach 🙂