Sensitive monster

Witam wszystkich w kolejnym sezonie naukowych cykli PlatonTV! Mam nadzieję, że trochę za nami tęskniliście i że krótka przerwa wzmogła Wasz naukowy apetyt 🙂 Postaramy się, wraz z twórcami PlatonTV, zaspokoić głód wiedzy i jak zwykle pokazać to wszystko, co w polskiej nauce najciekawsze. Zapraszam!

A zaczynamy z Wydziału Humanistycznego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. To tutaj wiosną 2017 roku pojawił się główny bohater jedenastego odcinka Przełomowego momentu, czyli senster – cybernetyczna rzeźba autorstwa Edwarda Ihnatowicza. Ale od początku…

Pod koniec lat 60. artysta polskiego pochodzenia, pracujący w Londynie, zaprezentował swe dzieło w pawilonie wystawowym Evoluon, należącym do firmy Philips, koncernu, który wsparł powstanie pracy. I choć uznawana przez wielu za jedno z ikonicznych dzieł sztuki mediów i pierwszą rzeźbę kinetyczną, to w latach 70. zapomniana zaginęła. Szczęśliwie i z pomocą wielu zaangażownych osób udało się rzeźbę odnaleźć i przywieść do Polski. Tak trafiła na Wydział Humanistyczny AGH.

Od tej pory liczny – i co warte podkreślenia – interdyscyplinarny zespół badawczy, złożony z artystów i inżynierów, zajął się nie tylko przywróceniem rzeźby do dawnej świetności, ale także, korzystając z najnowszych technologii, nieco ją udoskonalił. Jak prezentuje się obecnie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w materiale przygotowanym przez zespół telewizyjny ACK Cyfronet AGH.

Zapraszam!