Słyszysz to, co widzisz

Telewizja – może nieco wbrew swojej nazwie – to nie jedynie transmisja obrazu. Częścią przekazu telewizyjnego jest również fonia – zazwyczaj obecna, a jakże często niedoceniana. Z jej jakością bywa różnie, a obserwując „wyścig” w ulepszaniu tego, co widzimy, czyli wideo, zwiększanie liczby pikseli i palety barw, można odnieść wrażenie, że jest wręcz lekceważona.

W najnowszym odcinku Czasu nauki, przygotowanym przez zespół telewizyjny z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, dźwięk zagra – i to dosłownie – „pierwsze skrzypce”. Konkretnie – dźwięk ambisoniczny.

Podczas tegorocznej edycji Konferencji TNC (The Networking Conference), największej i najbardziej prestiżowej konferencji sieci naukowo-akademickich w Europie, zaproszono uczestników do KultuuriKatel – hubu artystycznego w Tallinnie, mieszczącego się w zrewitalizowanym budynku dawnej elektrowni.

Przestrzeń wypełniona jest nieczynnymi od lat maszynami; w holu głównym mieści się ciepłowniczy kocioł, który – za pomocą nowoczesnego sprzętu audio – udało się ożywić na nowo.

Wykorzystano do tego celu m. in. dźwięk ambisoniczny. Jak to wyglądało? Zapraszam na materiał!