To nie jest bajka…

Tytuł najnowszego odcinka Czasu nauki przygotowanego przez zespół telewizyjny z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na pierwszy rzut oka przypomina tytuł tradycyjnej polskiej baśni, czy opowiadania. Niestety, nie jest to literacka fikcja, lecz najprawdziwsza rzeczywistość…

Smog, bo on jest głównym bohaterem siódmego odcinka, to realne wszechogarniające zagrożenie dla wszystkich mieszkańców Grodu Kraka. Na ratunek, niczym średniowieczny rycerz, spieszy… nauka. Polska nauka.

A konkretnie Laboratorium Edukacyjno-Badawcze Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii AGH w Miękini pod Krakowem. Laboratorium to powstawało w 2010 roku i jest pierwszym etapem rozbudowy i modernizacji ośrodka AGH w Miękini. W latach 2011-2013 w ramach projektu „Budowa Laboratorium Edukacyjno-Badawczego Odnawialnych Źródeł i Poszanowania Energii w Miękini” budynek został poddany gruntownej termomodernizacji i rozbudowany oraz podniesiony o jedną kondygnację. Użytkowa powierzchnia budynku wynosi 931,5 m2, a przed modernizacją 636 m2.

To właśnie tam specjaliści toczą walkę o powietrze wolne od straszliwego smogu. Jakie są efekty tej nierównej potyczki? Sprawdźcie, oglądając najnowszy odcinek Czasu nauki: Jak walczyć ze smogiem nie tylko krakowskim?