Mikroskopy najnowszej generacji

Czas nauki to cykl, który jest najlepszym przykładem tego, że nauka nieustannie się rozwija. A dzięki temu, że dziennikarze PlatonTV mają niemal nieograniczony dostęp do polskich naukowców, zwłaszcza tych na uczelniach, mamy okazję przyjrzeć się nauce z nieco innej strony.

Czas nauki powstał, by pokazać Wam to, czego nie zobaczycie nigdzie indziej: najnowsze badania, innowacyjne projekty badawcze, ciekawe eksperymenty i wiele więcej… Nie inaczej jest w najnowszym odcinku, przygotowanym przez zespół telewizyjny z Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH.

Zapraszamy Was do Międzynarodowego Centrum Mikroskopii Elektronowej AGH w Krakowie. Centrum to powstało równo siedem lat temu – na początku czerwca 2010 roku. Powołane zostało przez ówczesnego Rektora AHG – prof. dr hab. inż. Antoniego Tajdusia.

Zdjęcia z planu. Redaktor Jacek  Przybylski w rozmowie z dr. inż. Jarosławem Rubachą.

Centrum prowadzi badania, wykorzystując najnowocześniejszą technologię i sprzęt, m. in. mikroskopy elektronowe najnowszej generacji. Co ważne władze MCME kładą szczególny nacisk na kształcenie studentów i doktorantów, stawiając na młodość i kreatywność, a także na współpracę międzynarodową.

Laboratorium Techniki Akustycznej. W tle redaktor Przybylski i dr inż. Adam Pilch.

Badania prowadzone w krakowskim Centrum ściśle związane są z tym, co dzieje się aktualnie w przemyśle i gospodarce.  Tematyka badań obecnie realizowanych obejmuje m. in. badania materiałów dla przemysłu energetycznego i lotniczego (nadstopy niklu, stopy tytanu, stopy aluminium, stale martenzytyczne i austenityczne.

Brzmi nieco skomplikowanie, prawda? Jeśli chcecie zobaczyć i zrozumieć wiecej, zobaczcie najnowszy odcinek Czasu Nauki.