FEneC z AGH

Jak podaje wikipedia mają łagodne usposobienie i łatwo je oswoić. Często spotykane są w hodowlach prywatnych. Najwięcej przedstawicieli tego gatunku mieszka na Saharze, w jej środkowej części. Zwirzę śpi za dnia, w piasku Sahary. Kopie norki, a od nich kilka dróg ewakuacji. Ściany wzmacnia roślinami, piórami i sierścią. W norce nie mieszka sam, tylko z całą rodziną. Żeruje nocą. Poluje na chrząszcze, ptaki i jaszczurki, zjada też jaja. Rośliny są dla niego źródłem wody, bez której potrafi się obejść naprawdę długo…

Po tym zoologicznym wstępnie mogliście odnieść wrażenie, że dzisiejszy odcinek poświecony będzie zwierzętom. Nic bardziej mylnego… Co prawda w akapicie powyżej pojawia się opis – muszę przyznać, jednego z moich ulubionych zwierzątek – fenka, ale w 36. odcinku Nauki młodych poznacie nieco innego „liska”, czyli wyjątkową grupę młodych ludzi, skupionych wokół koła naukowego, działąjacego na Wydziale Energetyki i Paliw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, o wdzięcznej nazwie FEnEC.

Koło naukowe zostało założone 1 października 2017 roku przy katedrze Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego, Wydziału Energetyki i Paliw AGH przez Prorektor ds. studenckich dr hab. Annę Siwik. Grupa nazwana została FEnEC niejako z dwóch powodów. Pierwsza to akronim angielskich słów Fuel Energy New Effective Conversion, druga – kojarzona, z przywołanym przeze mnie wcześniej – gatunkiem pustynnego liska o specyficznych dużych uszach, które ułatwiają mu regulację temperatury ciała, tak by uniknąć przegrzania w ciągu dnia, a nocą przechłodzenia.

Młoda i prężnie działająca grupa już teraz może pochwalić się efekatmi swojej pracy. FEnEC zaangażowany był m.in. w projekt Tadżykistan. W dzisiejszym odcinku, przygotowanym przez zespół telewizyjny ACK Cyfronet AGH, przyjrzymy się z bliska rowerowi hybrydowemu. Zapraszam!