Modelowy model

Szuka przestępców, tych najgroźniejszych. Potrafi wyśledzić zabójcę po śladach ust, uszu, zębów, a nawet bliznach pooperacyjnych. Jest światowej sławy kryminalistykiem. Profesor Jerzy Kasprzak, dziekan Wydziału Prawa i Administracji  Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie we własnej osobie jest bohaterem ósmego z kolei odcinka „Nienaukowych pasji naukowców”.

„Po godzinach”, by odpocząć nieco od zawiłych meandrów prawa, profesor Kasprzak oddaje się pasji, o której opowiada wspomniany wcześniej odcinek. By nie zdradzać jednak zbyt wielu szczegółów, oddam głos autorowi materiału – Jerzemu Olakowi z uniwersyteckiej Telewizji Kortowo.

„Pierwszy raz miałem okazję być w pracowni modelarskiej. Zaskoczyły mnie dwie rzeczy; pierwsza to przede wszystkim porządek – posegregowanie materiały i narzędzia, drugie –  olbrzymie ilości materiałów źródłowych. Czasopisma modelarskie, skserowane plany, zdjęcia okrętów, książki historyczne.

Profesor nie zadowala się gotowymi wzorcami, opracował swoje techniki modelarskie i chętnie zamyka się w pracowni, żeby oddawać się swojej pasji. Każdy zrobiony model na swoją podwójną historię. Jedną związaną z powstaniem oraz życiem na morzu, drugą z opracowaniem i wykonaniem modelu.

Największe wrażenie zrobiła na mnie makieta średniowiecznego Helu, nad którą profesor pracował półtora roku. Pokazane na niej zostały nie tylko budynki, ale również scenki z życia mieszkańców. Makieta została nieodpłatnie przekazana dla Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu.”

Zapraszam zatem na „Kodeks modelarza”, do pracowni pełnej żywej historii…